Old North State Council Eagle Scouts

 
1926
Douglas, Jr., Robert Dick (Greensboro Council) 

1950
Croom, III., John Henry (Occoneechee Council)
Kearns, Jr., Amos (Amo) Ragan (Uwharrie Council)

1953
Robertson, Mac (Cherokee Council)

1955
Kinney, John Baxley (Cherokee Council)
Warlick, Larry Edwards (Georgia-Carolina Council)

1957
Bowles, Jr., Paul Edward (Ed) (Uwharrie Council) 
Glass, Paul Edward (General Greene Council)
Stevens, Walter Gerard (Pine Tree Council)

1962
Alden, Roger David (General Greene Council)

1964
Rosser, John (Occoneechee Council)

1966
Goebel, William (Cuyahoga Council)

1967
Ross, Stephen Miles (Cherokee Council)

1968
Somers, Jr., Johnny Elmont (Cherokee Council)

1969
Brandon, Lawrence (Uwharrie Council)
Caccamo, David E. (Conestoga Council)
Henson, Jr., Perry Cleveland (General Greene Council)
Plummer, Stephen Ray (Uwharrie Council)

1970
Carter, William David (Blue Ridge Mountains Council)
Gallimore, Kim (Uwharrie Council)
McCaskill, Thomas Gray (Cape Fear Council)
Woodruff, III., William Walter (Uwharrie Council)

1971
Horne, Richard E. (Occoneechee Council)
Lewis, Robert M. (Mecklenburg County Council)

1972
Barron, W. Brent (Indian Nations Council)
Lindley, Jr., Tom (Cherokee Council)

1973
Brookins, Sean Joseph (Central Florida Council)
Brumble, Mike (Cherokee Council)
Wood, Jr., Robert Dale (General Greene Council)

1975
Chandler, Ted (Cherokee Council)
Sutton, Jr., Robert (Rob) Holt (Cherokee Council)

1976
Matzinger, Michael Douglas (Occoneechee Council)
Wilson, John Cunningham (General Greene Council)

1977
Kluttz, Mickey Lee (Cherokee Council)
Steele, Jr., Charles Thomas (Cherokee Council)
Wells, Jon Michael (Northern Lights Council)

1978
Blue, Tony Lynn (General Greene Council)
Bouldin, Steve (Uwharrie)
Willett, Jeff (Occoneechee Council)

1979
Barksdale, David P. (Uwharrie Council)
Gilliland, Roy Lewis (Occoneechee Council)
Worrell, Steven Woodrow (East Carolina Council)

1980
Lasley, Brian (Old Hickory Council)
Templeton, Timothy Brady (Mecklenburg County Council)

1982
Cornett, Douglas R. (Piedmont Council)

1983
Carpenter, Rodney Dean (Circle 10 Council)
Coble, Chad (Cherokee Council)
Hagler, Monty (Mecklenburg County Council)
Miller, Jeffrey Lyn (Cherokee Council)

1984
Robinson, Edward (Robert E. Lee Council)

1985
Hamadi, Ramsey K. (Heart of America Council)

1987
Fisher, Rob (Cape Fear Council)
Steadman, Melvin William (Moraine Trails Council)

1988
Perry, Kenneth Wayne (General Greene Council)

1989
Hatcher, Jr., Michael Joseph (South Florida Council)
Murphy, John (TransAtlantic Council)

1990
Hicks, Tyson H. (Uwharrie Council)
Sherrill, Jr.m Joseph Karl (Piedmont Council)

1991
Lancaster, Brent William (Occoneechee Council)

1993
Allen, James (Cherokee Council)

1994
Woody, Christopher

1995
Barbee, IV., Ben C. (Cherokee Council)

1997
Laskis, Anthony

2001
Holderness, Charlie
Jeremiah, Keith Adam (Occoneechee Council)

2002
Scott, Jr., Dennis James (Occoneechee Council)

2003
Keen, Jr., Mark John (Occoneechee Council)

2005
Williams, Michael Andrew

2006
Morrison, Denver Hunt
Pohlman, Adam Richard

2007
Dwiggins, Clayton James
Totten, Jerron D.

2008
Pecor, John Luke

2009
Kabadi, Neel Vinayak
Kluttz, Jason Lee
Scott, William A.

2010
Horne, Matthew Anthony
McKenzie, John Erwin
Sanders, Will
Steele, II.,  William Thomas

2011
Lasley, Benjamin
Lasley, John
Scott, John Leslie

2012
Cabiness, Caleb
Hoskins, IV., James Dickason
Markus, Daniel James
Nelson, Justin Lee
Wood, Calvin Zachary